Kukučie vajíčko

Každý z nás sa už v prvých ročníkoch základnej školy oboznámil s úlohami typu “kukučie vajíčko”. Všetci určite rozpoznáme hrušku medzi jablkami, ale poradíme si aj napríklad s flamencom ukrytým v choreografii cigánskeho tanca? Celovečerný program Tanečného divadla Ifjú Szivek predstavuje tradičnú ľudovú hudbu spolu s tancom v kontexte, ktorý je pre človeka 21. storočia dobre známy.

Cieľom predstavenia je zbúrať faktami nepodložené, ale na našom území rozšírené predsudky, ktoré  obklopujú folklorizmus, ako taký a vďaka ktorým sa dnes pokladá ľudový tanec za niečo staré, nudné, nepotrebné a zbytočné.

Počas predstavenia sa diváci stretnú primárne s ľudovým tancom.  Avšak v prostredí autentického folklóru sa z času na čas objaví niečo, čo je iné, neobvyklé. Hip-hop, menuet, majorette, lindi hop či flamenco sú žánre, ktoré každý pozná a aj spozná na prvý pohľad, bez ohľadu na to či je dieťa, alebo dospelý. Predstavenie sprevádzané živou hudbou spracováva vzťah týchto populárnych žánrov s tradičnou ľudovou kultúrou vo forme, vďaka ktorej sa divák v zásade dobre zabaví ale dostane sa aj o krok bližšie k autentickej ľudovej kultúre.

 

Tanečníci
Barbara Gyenesová, Veronika Sebőová, Ágnes Varsányi, Zsófi Varsányi, Anna Vermes, Ákos Botló, Gergely Botló, Erik Brusznyai, András Lantos
Hudobníci
Máté Hegedűs – husle, Miklós Király – husle, Gergely Hegedűs – viola, Tamás Király – basa, Sándor Kuti - cimbal
Hudobná réžia
Dušan Hégli a kapela TD Ifjú Szivek
Kostým
Dušan Hégli
Umelecký asistent
Zsófi Varsányi
Spolupracovníci
Gálik Gábor, Libuša Bachratá, Branislav Polák
Réžia, choreografia
Dušan Hégli
Tanečníci premiéry
Anita Kovácsová, Klaudia Gálik, Mária Horváthová, Zsófia Varsányi, Zuzana Kassaiová, Katalin Panyi, Veronika Sebő, Ágnes Varsányi, Linda Luptáková, Ramóna Sárkány, Gábor Gálik, Ákos Botló, Gergely Botló, Zoltán Gera, Péter Gellén, Máté Domján, Bálint Molnár