Adamove jablká

Farnosť Ivana Fjelsteda obýva bizarná komunita ľudí odsúdených na verejnoprospešné práce. Ivan sa so svojím optimizmom a neoblomnou vierou snaží "svoje ovečky" udržať pokope, tak Gunnara, bývalého alkoholika a sexuálneho násilníka, ako aj Khalida, pakistanského vykrádača benzíniek. Sem prichádza neonacista Adam. Ivan ho víta: " Zlí ľudia neexistujú. Na také tu neuveríme."

Adamove meno po hebrejsky znamená אדם, teda človek.

Praotec ľudstva. Toto eno nie je vlastným menom: ale "adam" = človek. Ako prototyp celého ľudského rodu, "adam" , Boží posledný, najvyššia bytosť na Zemi. Z tohto hľadiska v sebe "adam"  zahŕňa aj Evu: dva rody tvoria dokopy pojem ľudskej rasy. (1 MOJ 1:27; 2:23; 5:2)

Tento človek si za cieľ svojej dvanásťtýždňovej verejnoprospešnej práce zvolí upečenie jablkového koláča. Postupne naráža na nové prekážky a preto jeho cieľ naberá nový smer... Postaviť sa na stranu zla proti dobru. Alebo na stranu racionality proti zaslepenosti? Za triezvy úsudok proti slepej dobrote?  Bojujú spolu dva extrémizmy, dva radikálne ideológie. Hľadanie zmyslu života vedie cez rozpoznanie dobra a zla. 

„Nahý som vyšiel z lona svojej matky a nahý sa ta vrátim. Pán dal, Pán vzal, nech je Pánovo meno zvelebené!“
(JÓB, 1:21)
Hudba
Ján Cibula
Text piesný
Kristóf Melecsky
Kostýmy
Lea Šáryová
Scéna
Anna Revická
Asistentka produkcie
Katarína Csikmáková
Réžia
Karol Rédli
Text
Anders Thomas Jensen
Maďarský text
Krisztina Kovács
Slovenský preklad
Karol Rédli
Účinkujúci
Ivan
Kristóf Melecsky
Adam
Fanni Hostomský
Khalid
Peter Kiss/Dániel Szebellai
Gunnar
Bence Hégli
Sarah
Eszter Katona
Dr. Kolberg, Poul Nordkap, Esben
Michal Noga
Holger, hudobník
Ján Cibula