Béla Bartók patrí nesporne medzi najznámejších skladateľov a muzikológov sveta – napriek tomu je len málo ľudí, ktorí poznajú členenie jeho životného diela, rozmery jeho činnosti.
V jeho diele sa jedinečným spôsobom stretáva tradičná ľudová kultúra a skladateľská genialita. Bol schopný vytvoriť nové kompozície spôsobom, ktorý zachoval ducha a silu tradičnej hudby.
Bartók má so Slovenskom nespočetné väzby – osobné, výskumné, interpretačné. Prostredníctvom matky je zviazaný s Bratislavou, tu absolvoval konzervatórium. Na území Slovenska mal mnohé koncerty. Precestoval obce v gemerskej, komárňanskej, nitrianskej, hontianskej a zemplínskej župe a na Podpoľaní, výsledky terénnych výskumov publikoval
vo viacerých dielach.
Program s názvom Tanec na strunové nástroje, bicie a klavír je determinovaný folklórnymi základmi Bartókovej hudobnej geniality. Vidieť to na použití tanečného materiálu a rytmike, dinamike, od západnej kultúry odlišných harmónií tradičnej ľudovej hudby. Do jeho hudby sa včlenil ľudový tanec vo svojej celej hĺbke. Stal sa organickou súčasťou jeho hudby ako
v používaní tanečných foriem, tak aj v prípadoch, keď sa tanec do hudby dostáva abstraktne.
V Bartókovej hudbe je doslova možné počuť tanec. Autor programu sa snaží zviditeľniť tanec
v hudbe. V hudbe, ktorá mala taký zásadný vplyv aj na Bartóka.
Dielo a osobnosť Bartóka zaujíma Dušana Hégliho už roky: jeho opis zo súťaže dudákov
z Hontu bol inšpiráciou jeho programu z roku 2001 s názvom Hontiansky igrici. V programe Listy sa už prejavuje jeho osobný postoj a skúsenosť zberateľa pôvodneho materiálu z terénu. Všetky hudobné prvky, scénické obrazy a kostými spojené s autentickým prevedením pomáhajú divákovi pochopiť základné súvislosti Bartókovho diela a odkazu.
Zábery, listy, nahrávky na fonografe, tance, zbierky, pamäti, Bartókova muzika a jeho poznámky, a napokon „vnútorný film“, ktorý z týchto komponentov vznikol u autora... To je Tanec na strunové nástroje, bicie a klavír.
- Tanečná suita
- Sikulské piesne
- Štyri tance z Csíku
- Pastiersky tanec
- Súťaž dudákov 1910
- Duet na niňaru
- Dvadsať slovenských ľudových piesní
- Rumunské tance
- Len z čistého prameňa
-
Tanec na strunové nástroje
V programe odznejú časti z Bartókových diel: Štyridsaťštyri duetov na dve husle, Tri piesne z Csíku, Štyri slovenské piesne, Rumunské ľudové tance, Hudba na strunové nástroje, bicie a čelestu.
Tradičné tance a hudba pochádzajú z oblasti Podzoboria, Gemera, Podpoľania, Transsylvánie, Felcsíku, Somogyu, Šiah, Južnej nížiny, z okolia rieky Slaná, horného toku Marošu, z Biharu a Kalotaszegu.